امام زمان علیه السلام:

دختر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله برای من الگوی نیکویی است.

بحارالانوار، ج ۵۳، ص ۱۸۰

حدیثامام زمان علیه السلام:  دختر پیامبر خدا صلی الله علیه و آله برای مناستفاده از اسپره تنفسي هنگام روزه‼️

️سوال:

آیا استفاده از اسپره تنفسي هنگام روزه باعث باطل شدن روزه ميشود؟

️پاسخ:

اگر به صورت گاز رقیق وارد بدن مى شود مانعى ندارد و روزه اش صحیح است .

آیت الله مکارم شیرازی

ارسال سوالات از طریق ربات زیر:

️ ir bot

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

احکامآخرین آیه ای که بر پیامبر نازل شد‼️

️سوال:

آخرين آيه اي که بر پيامبر نازل شد کدام آیه بود؟
️پاسخ:

در برخی از روايات آمده است که آخرين آيه‌ای كه بر پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) نازل شد، آيه «و اتقوا يوما ترجعون فيه الي اللّه ثم توفي كل نفس ما كسبت و هم لايظلمون» ( بقره: ۲/ ۲۸۱) بود. جبرئيل آن را نازل كرد و گفت : آن را در ميانه‌ آيه ربا و آيه‌ دين (پس ازآيه ۲۸۰) از سوره بقره قرار دهد و پس از آن پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) بيش از ۲۱ روز و بنا بر قولی، ۷ روز ادامه حيات نداد. (شبر، تفسير شبر، ص ۸۳)

احمد بن ابی یعقوب، مشهور به «ابن واضح يعقوبی» (درگذشته پس از ۲۹۲) در تاريخ خود گفت: «گفته‌اند كه آخرين آيه‌ نازل شده بر پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله)، آيه «اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتي و رضيت لكم الا سلام دينا» (مائده : ۵/ ۳) سپس در ادامه، گفت: و همین گفته از نظر من، صحيح و استوار است و نزول آن در روز نصب علی بن ابی طالب (علیه السلام) در غدير خم بوده است.» (یعقوبی، تاريخ يعقوبی، ج ۲ ، ص ۳۵)

آيه‌ «واتقوا يوما ترجعون فيه الي اللّه» (بقره: ۲/ ۲۸۱) ـ طبق روایت ماوردی ـ در منی در سال حجة الوداع نازل گرديد. (تفسير ماوردی، ج ۱، ص ۶۳) بنابراين، نمی‌تواند آخرين آيه باشد؛ زيرا آيه‌ اكمال پس از بازگشت پيامبر اعظم (صلی الله علیه و آله) از حجة الوداع در غدير خم نازل شده است. پس سخن ابن واضح يعقوبی، صحيح‌تر به نظر می‌رسد؛ زيرا سوره برائت، پس از فتح مکه در سال نهم هجرت و سوره‌ مائده در سال دهم هجرت (سال حجة الوداع) نازل شده است.

علاوه بر آن، سوره‌ مائده، مشتمل بر يک سری احكام است كه پايان جنگ و استقرار اسلام را می‌رساند، به ويژه آيه‌ اكمال كه ازپايان كار رسالت خبر می‌دهد و با آخرین آيه در آخرين سوره تناسب دارد، پس آخرين آيه كه پايان كار رسالت را خبر می‌دهد، آيه‌ اكمال است، گر چه ممكن است به اعتبار آیات مرتبط با احکام، آخرین آیه، آيه «واتقوا يوما ترجعون فيه الي اللّه» (بقره: ۲/ ۲۸۱) باشد كه در سوره‌ بقره قرار گرفته است.

ارسال سوالات از طریق ربات زیر:

️ ir bot

مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی

قرآن حدیث

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ارسال دیدگاه جدید

نظرات برای این مطلب بسته شده است.

Sorry, the comment form is closed at this time.

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.

%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئواجاره ویلا و فروش ویلا شمالسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلااجاره ویلافروش ویلاویلا شمالویلا زیباکنار